Siyez unlu, incirli, lorlu yaz tartı

Öncelikle kimse korkmasın! Uzuuun bir post bu. Gerçekten canınız güzel bir tart yapmak, keyifle yemek, yedirmek istiyorsa, bırakın tüm işleri bi kenara, kendinizi buna verin. Ben tart yapabildiysem herkesler yapar! Çook çeşitli tart tariflerine baktım. Uyguladım. Siyez unu kullandığım için mevcut tarifler tam olmadı. Şimdi buldum. Bu oldu. Daha yakışıklı gözükeni olmaz mı, olabilir. Pastaneden çıkmış gibi görünemedi tartın kenarları ama kıtır, kıyır bir hamur olduğu su götürmez. Siyez ununda, normal undan çok daha düşük oranda gluten olması nedeniyle, yapılan hamur, normal undan yapılan kadar güçlü ve esnek olmuyor tabi. Sorun mu? Benim için değil:)

Elinizin altında daha kapsamlı mutfak aletleriniz varsa sizin sonuç daha da başarılı olabilir. Ben bunu Bodrum'da yazlıkta yaptım. Alet, edevat sınırlıydı haliyle:)

İncirli, lorlu tart.

İncirli, lorlu tart.

Tarif uzun, o yüzden fazla uzatmadan bu güzel ve hafif tartın tarifine geçiyorum. 

Malzemeler

Tart hamuru için:

 • 1 + 3/4 kap siyez unu 
 • 1 tk şeker
 • 125 gr tereyağ
 • 3-4 yk çok soğuk su (Su kısmı önemli. Suyu tek kaşık tek kaşık koyup kıvamına bakın. Hamurun sulu olmasını istemiyoruz)
 • 1/4 tk tuz

+  ağırlık yapması için çiğ kuru fasulye veya nohut

Kreması için:

 • 400 gr tatlı lor
 • 1,5 Türk kahvesi fincanı krema (fincan büyükse 1 yeterli)
 • 2 tk şeker
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 lime (misket limonu) kabuk rendesi (yoksa limon da olur ama lime çok yakıştı)

Üstü için:

 • 5-6 adet incir (boyutuna göre dizerken karar verirsiniz)
 • 2 tk bal
 • Pişirme sonrasında üzerine serpmek için mini fesleğen yaprakları (bahçede, saksıda olanları kullandım. Siz normal fesleğen de kullanabilirsiniz. Es geçmeyin ama çok yakışıyor.)
 • 1 çitmik tuz

Yapılışı:

Hamur:

 1. Tereyağını küp küp doğrayıp, iyice soğuması için buzluğa koyun. 20-30 dk.
 2. Un, tuz, şekeri bir kapta karıştırın.
 3. Soğumuz tereyağını ekleyip, mutfak robotunda, ekmek kırıntıları gibi olana kadar ufak ufak basıp karıştırın. Ben önce biraz bıçakla parçalayıp, el blendırıyla devam ettim.
 4. Soğuk su koyduğunuz kap veya bardağa bir buz atın. Bir kaşık bir kaşık, kıvama gelene kadar ekleyin. Hamuru elle fazla yoğurmuyoruz. Toparlansın, bir top haline gelsin, dökülmesin yeter.
 5. Hamuru streç filme sarıp buzdolabına atın. Soğusun. 20-30 dk. 
 6. Hamuru çıkarın. Açacağınız yüzeye genişçe bir fırın kağıdını yayın. (önce elinizde buruşturup yayarsanız kıvrılmadan sakin sakin durur). Hafifçe unlayın. 
 7. Hamuru kağıdın ortasına koyun. Tepeden hafif hafif bastırarak biraz basıklığını alın. Sonra merdane veya oklavayla ortadan ileri doğru hareketle (geri hareket yok) kağıtla hamuru döndüre döndüre açın. Tart kalıbının kenarlarından 2 cm taşacak kadar bir boyuta gelmesine bakın.
 8. Kalıbı hafifçe yağlayın. Altı çıkan bir kalıbınız yoksa, tabanına uygun boyutta, fırın kağıdını yuvarlak kesin, koyun.
 9. Fırın kağıdıyla kaldırdığınız hamuru kalıba serin. Dikkatlice yayın. Kenarlarını kalıba göre şekillendirip, taşan fazlalıkları alın.
 10. Fırını 180 dereceye ısıtın. Hamurun zeminini çatalla aralıklarla delin (kabarmasını önler). Üzerine kalıbı örtecek genişlikte fırın kağıdı koyun. Üzerine hamurun kabarmadan pişmesini sağlayacak ağırlık yapacak fasulyeleri ekleyin (bu fasulyeleri sonra her tart yaparken kullanabilirsiniz) 30 dk pişirin. Çıkarıp kağıdı ve fasulyeleri aldığınızda tabanın sertleştiğinden emin olun. Yumuşaksa biraz daha tutun.
 11. Kağıtsız, fasulyesiz şekilde hamuru 15 dk kadar tekrar fırınlayın. Güzelçe piştiyse çıkarıp soğumaya bırakın.

Kreması (hamur pişerken yapabilirsiniz, ya da soğuturken)

 1. Bir kapta, yumurta sarısını ve şekeri çırpın. Balı ekleyin, çırpın.
 2. Sonra kremayla çırpın. Loru ekleyin çırpın. Lime kabuklarını ekleyin çırpın.
 3. Kıvamlı bir krema halinde olacak. Akışkan değil. Kaşıkla, nazik bir şekilde kremayı tartın tabanına yayın. (Bu kısım çok zevkli. Kendinizi pastacı falan sanabilirsiniz:)

Üstü:

 1. İncirleri sapının olduğu noktadan ikiye bölüp dilimleyin. Kremanın üzerine hafifçe birbirlerinin üzerine gelecek şekilde daire şeklinde dizerek üstünü kaplayın (canınız nasıl isterse öyle dizebilirsiniz tabi)
 2. Üzerinde balı gezdirin.
 3. Bir çitmik tuz serpin.
 4. 180 derece sıcak fırına atıp 15 dk kadar pişirin. 
 5. Çıkarıp soğumaya alın. Üzerine bir minik fesleğenleri veya normal fesleğen yapraklarını serpiştirin.

Not: Kalıbınız, altı çıkanlardansa nazikce tartı bir servis tabağına alabilirsiniz. Benim kalıp tek parçaydı. Altına fırın kağıdı serip pişirdim ve içinden servis yaptım.

incir_lor_tart-k.jpg

Beklemeli, uzun bir süreç ama değer. Acele neden? Bekleme esnalarında kitap, dergi, intagram, mail :) Ya da ne istiyorsanız... Kendimizi vererek, telaşsız yaptığımız yemeklerin tadı gerçekten daha farklı oluyormuş. Yaydığımız enerjiyle ilintili olarak:)

Yaparsanız instagram hesabımdan veya DM'den haberdar edin lütfen. Merak ediyorum çok :)

Afiyetle ve sevgiyle...

incir_lor_tart-7-k.jpg