Adaçaylı tereyağında pastırmalı, yeşil erikli hindi but

Düşünüyorum ara ara, nedir beni yemeğe bu kadar çeken diye. Bilmiyorum tam ama oldum bittim onu bunu karıştırmayı sevdim ben. Konu yemek olunca; denemeyi, keşfetmeyi... Uydurmayı hatta. Yemek yapmayı iyi bilen biri denemez bana. Sürekli öğrenen ve öğrendiklerini karıştırarak kendine küçük maceralar yaratan biri diyebiliriz belki. Füzyon değil sonuçta:) En sevdiğim şeylerden biri hangi malzeme, hangi baharat, hangi sebze nelerle iyi gider, birbirinin tadını güçlendirir, aromasını şahlandırır, sürpriz etkiler yaratır onları araştırmak. Oyun gibi. Hep bingo mu? Tabi ki hayır ama hepsinde sonuç harika olmasa da süreç çok zevkli.

Bazen bir baharata takıyorum. Bu sefer adaçayına takıldım bir süredir. Bahçede çok görkemli bir adaçayı çalımız vardı. Malesef zarar görmüş, ölmek üzere. Son yapraklarını tereyağı ile hayaldeydim. Gittim topladım ve vedalaştım. 

Evde hindi but vardı. Taze adaçaylı, limonlu tereyağ ile bulamak biraz baharı getirebilirdi hindiye. Sonra yeşil erikler vardı. Meyve ve etin birleşimine bayılıyorum ben. Eriğin hafif ekşisi limona hoşça arkadaşlık edebilirdi. Sarımsak da çok yakışır adaçayına. Sarımsak olabilir derken pastırma geldi aklıma. Hindinin hafif baygın tadına heyecan katabilirdi. Bir nevi bacon veya pancetta ikamesi olarak...

pastırmalı_hindi_but-12.jpg
pastırmalı_hindi_but-2.jpg

Böylece koyuldum işe.

Malzemeler:

 • Bir avuç taze adaçayı yaprağı (yoksa kuru da olur, küçük bir avuç)
 • 1 yk tereyağ (çok tepeleme değil)
 • 1 yk zeytinyağ
 • 2 yk limon
 • 1 hindi butu (kalabalıksanız 2 adet gerekebilir)
 • 8-10 tane yeşil erik
 • 3-4 adet taze biberiye
 • 10 dilim kadar pastırma (ben çemenli kullandım, daha kuvvetli bir tat için, isteyen çemensiz de kullanabilir. Zevkler ve renkler...)
 • Tuz, biber

Yapılışı:

 1. Tereyağını küçük bir tavada, kısık ateşte eritmeye başlayın. Erirken doğradığınız ya da elinizle kopardığınız adaçaylarını içine atın, karıştırın. 
 2. Zeytinyağını ekleyin karıştırın.
 3. Limon suyunu ekleyin, altını kapatın karıştırın.
 4. Butun her tarafını tuzlayıp, biberleyin. Sonra yağ karışımına bulayın.
 5. Bir fırın tepsisi ve ya kabına yağlı kağıdı serin. 
 6. Butun altına gelecek şekilde sığdığı kadar yan yana pastırma dilimlerini dizin.
 7. Butun derilerini dikkatlice etinden ayırarak açtığınız keselere pastırmaları yerleştirin. 
 8. Erikleri ekleyin. Biberiyeleri yerleştirin.
 9. Önceden 200 dereceye ısıttığınız fırına koyun. 15 dakika pişirin.
 10. Fırının derecesini 180'e düşürün. 1 saat 15 dakika daha pişirin.
 11. Fırından çıkardıktan sonra üzerini içi yağlı kağıtlı alüminyum folyoyla örtüp bir 10-15 dakika kadar dinlendirin. Et kendini biraz bıraksın.

İşte sofrada etrafında toplanmanın, paylaşmanın son derece keyifli olacağı bir tabak. Augustinus, "Bellek bir anlamda ruhun midesidir, tatlı bir yiyecek neşeyi, ekşi bir yiyecek hüznü anımsatır" demiş. Acaba bu tabak belleklerde nasıl bir tat bırakacak?

Afiyet olsun:)

pastırmalı_hindi_but-14.jpg
pastırmalı_hindi_but-10.jpg