Tarçınlı, kakaolu Bundt kek.

Aralık doğumlulara adıyorum bu kekimi. Hele benim gibi en sonlarına doğru doğduysanız yeni yıl havasıyla iyice sarılırsınız. Senenin görsel şenliği en yüksek ayı sizin de içinizi sevinçle doldurur. Kutlama havasına kaptırırsınız. Madalyonun öbür tarafından ise herkesi yeni yıl heyecanı sarmışken sizin özel heyacanınız biraz kaynayabilir. Yine de doğum günlerini ve özellikle Aralık doğum günlerini eşsiz buluyorum. Bu kek de bir taşla iki kuş vurdu. Her sene yılı uğurlamadan ailece bir araya gelmeye çalışıyoruz. Aile en kıymetlisi. Bu sene sevgili Ali Dede, kayınpederim yoktu artık aramızda. Fiziken tabi. Yunuscum hastaydı, bütün gün uyudu. Büyük kuzen Nur, özel bir proje gezisindeydi. Küçük kuzenlerin keyfi yerindeydi ama.

Tarçınlı, kakaolu Bundt kek

Tarçınlı, kakaolu Bundt kek

Kar yağıyor:)

Kar yağıyor:)

bundt_cake-6.jpg

Kahvaltıya buluştuk bu sene. Eli kolu dolu geldi herkes. Bana bir tek kek yapmak kaldı. Kar özlemiyle yanıp tutuştuğum için karlı bir kakao dağı hayal ettim ben de. Hem yeni yıl kahvaltısına hem de doğum günüm için. O gün bütününü çekmeye fırsatım olamadı. Hayal gücünüze kaldı:) İşte tarifi…

Kek

 • 300 gr un (100gr Siyez + 200gr normal un kullandım ben. 2 hatta 3 kere eledim, normal un da kullanabilirsiniz)

 • 1 kap şeker (kahverengi kullandım)

 • 4 yumurta (oda sıcaklığında)

 • 200ml buttermilk (kekin daha güzel kabarması için. 200ml süte 2 yk limon sıkın. 10-15 dakika bekleyin kesilsin. Olduğu gibi süzmeden kullanabilirsiniz)

 • 1 kap sıvı yağ (tadı çok baskın olmayan bir zeytinyağ kullandım, ayçiçek yağı da kullanabilirsiniz)

 • 1 mandalina suyu (küçükse 2)

 • 3 tk tarçın

 • 50 gr kakao

 • 1 paket kabartma tozu (10gr)

 • 1 paket karbonat (5gr)

 • 1 çitmik tuz

 1. Un, kakao, tarçın, kabartma tozu, karbonat, tuz bir kapta karıştırıp 2-3 kez eleyin.

 2. Başka bir kapta yağ ve şekeri 3 dk kadar çırpın. Te tek yumurtaları ekleyerek çırpmaya devam edin. Mandalina suyunu, buttermilk’i ekleyin çırpın. Sıvı bir bulamaç halinde karışınca 3 kerede unlu karışımı ekleyin iyice karın.

 3. Fırını 180 dereceye ısıtın. Ortası delik Bund kek kabınızı tereyağı ile yağlayın. Üzerine kakao serpin. Fazlasını silkeleyin. Kek karışımını içine dökün. Orta seviyede fırına verin. 45 dakika kadar pişecek. Kürdan testi yapın. Batırdığınız kürdan kuru çıkıyorsa pişmiş demektir.

Üzerine beyaz çikolata sosu:

 1. 1 kutu kremayı küçük bir tencerede ısıtın. kaynama noktasına gelince içine 1,5 yk tereyağı koyun, yağı eritin. Eriyince altını kapatın.

 2. 1 kap beyaz çikolatayı (ya kalıp çikolatayı parçalara bölün, rendeleyin, ya da hazır yuvarlak satılanları kullanın) sıcağa dayanıklı bir kaba alın. Üzerine kremalı karışımı dökün, çikolatalar erisin. Bir kenarda soğumaya bırakın. Hafif serinleyip kendini toparlayınca kekin üzerine dökün.

Ben çam dallarının uçlarından kesip ters takarak ağaç gibi süsledim. Üzerlerine de kar yağmış hissi vermek için pudra şekeri serptim.

Afiyet olsun!

Benim küçük geyik dostum.

Benim küçük geyik dostum.

İyi ki doğdum!

İyi ki doğdum!

Zirve!

Zirve!

Çocukluk fantezim. Üzerine kar yağan kek dağı:)

Çocukluk fantezim. Üzerine kar yağan kek dağı:)