Humus

Nohut, tahin (bence esas oğlan), zeytinyağ ve limonun meşkinden doğan humus tipinden çok çaktırmasa da çok oturaklı şahane bir lezzet. İster pidenin ucunu batırın, ister kereviz sapını ya da parmağınızı... Dokunduğu her şeye boyut atlatıyor. Bu girizgahtan kendidini çok sevdiğim anlaşılmıştır sanırım. 

Arapça'da nohut anlamına gelen "hummus"tan geliyormuş adı. Orjinal tarifin taliplisi ise çok. Antik çağlarda bir nohut deposu olan Mısır, humus bizdendir derken, Lübnan, onların olduğu konusunda çok net. İsrail ise damarlarımızı kesseniz humus akar tadında. Yunanistan da "yanlış biliyorsunuz, bizim o" diyor. Bizde ise Antakya, Tarsus, İskenderun arasında tatlı bir çekişme var anladığım. 

Vegan mutfağının dünyada yükselişiyle de humus şu aralar hiç olmadığı kadar revaçta. Yaratıcı denemelere de açık. Bir keresinde fırında pancarlı yaptım ve çok sevdim. Bir keresinde de kişnişli, avokadolu ve ballı. O da çok cazibeli olmuştu. 

Şimdi yaptığım işe bahar pikniği için klasik humus. Bazı tariflerde kimyon da var ve bence çok da yakışıyor ama ben bu sefer koymadım. 

humus 

humus 

Malzemeler:

 • 400 gr haşlanmış/konserve nohut (süzülmüş) 
 • 5-6 diş sarımsak (kabuğuyla) - fırınlanmış; normal sarımsak kullanacaksanız 2 diş
 • 6 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 8 yemek kaşığı tahin
 • 1 limonun suyu
 • çay kaşığının ucuyla tuz (aşağıdaki püf noktalarını okuyun)
 • son dokunuşlar için: zeytinyağı, bir küçük avuç nohut, isot, pul biber, kuru nane, taze nane, kabak çekirdeği içi, vb)

Hazırlanışı:

 1. Fırını 200°C'ye ısıtın.
 2. Sarımsakları içi yağlı kağıtlı, alüminyum folyoya koyup, üzerinde biraz zeytinyağı gezdirip kapatın.
 3. Sarımsaklı folyoyu fırına atıp 40dk yumuşayana kadar pişirin.
 4. Bir kapta tahin, limonun suyu, zeytinyağı ve tuzu iyice karıştırın.
 5. Nohutları süzün. Süzdükten sonra tahinli karışıma ekleyin.
 6. Kabuklarından ayırdığınız sarımsakları ekleyin.
 7. Her şeyi blendırla iyice karıştırın.
 8. Kıvamın kararı sizin. Elde ettiğinizden daha kremamsı bir humus istiyorsanız az az su ekleyerek istediğiniz kıvamı yakalayabilirsiniz. 
 9. Servis tabağına alınca (ki en zevkli yanı bu bence), kaşıkla üzerine hafif dalgalar verin. Oluşan dalgaların çukur kısımlarına zeytinyağı gezdirin. Sonra kabak çekirdeği, kuru nane, isot, pul biber, taze nane vb gibi sevdiğiniz baharat ve tohumlarla süsleyin.

Püf noktaları:

 • Kabuğuyşa fırınlanmış sarımsağın acılığı, keskinliği gidiyor, yerine çok daha aromatik ve hafif bir lezzet geliyor. Tavsiye ederim. Pratik gününüzdeyseniz 2 diş dövülmüş sarımsak yeterli. Az gelirse ekleyebilirsiniz.
 • Bazı tariflerde, humusu sulandırmak için kendi suyunun konması önerilir. Konserve nohuttan yaptıysanız dikkat edin, suyu tuzlu olabilir. O zaman ayrıca tuz eklemeyin. Kendiniz haşladıysanız ve suyuna tuz koyduysanız da aynı şey. 

Afiyet olsun!

humus-4.jpg